Ki-Shiatsu ja Eesti

Yasutaka Hanamura – Masunaga õpilane ja meie õpetaja

Yasutaka Hanamurast – Masunaga õpilasest – sai esimene Ki-Shiatsu õpetaja Eestis. Ta sattus siia 2005.a. peale pensionile jäämist, olles enne seda kaua aega olnud õpetajaks Prantsusmaal. Yasutaka Hanamura tegeles Prantsusmaal ka oma õpetaja, Shizuto Masunaga raamatute uurimise ja tõlkimisega. 1999. aastal tõlkis ta Masunaga raamatu „Shiatsu ja ida meditsiin” jaapani keelest prantsuse keelde. Hiljuti lõpetas ta raamatu „100 haiguslugu” tõlkimise.

Eestisse kutsus teda Jaanika Monroc, kes oli tema õpilaseks Prantsusmaal. Oma esimesel reisil külastas ta ka Lahemaa Tervisekooli. Kuna Eesti ja eestlased talle väga meeldisid ning kohalik huvi oli suur, siis otsustas ta siin läbi viia kolme-aastase kursuse, käies edaspidi korduvalt Eestis. Jaanika’st sai kursuse tõlk.

Veebruaris 2005 alustas ja kevadel 2008 lõpetas tema kursuse 15 Ki-Shiatsu terapeuti. See oli ainuke koolitus, mille Yasutaka Eestis andis.Kursus toimus nädalaste tsüklitena Lahemaa erinevates paikades. Yasutaka käis sel eesmärgil Jaapanist kohal. Vahepealsetel aegadel praktiseerisime iseseisvalt.

Lihtsus on oluline

Oma õpetuses on Yasutaka Hanamura oluliselt pehmendanud ja lihtsustanud Masunaga metoodikaid, jättes välja tugevad tehnilised vajutused-venitused ning koondades tähelepanu vaid meridiaanide tasakaalustamisele.

Oma õpetaja sensei Masunaga raamatute tõlkijana teadis Yasutaka rääkida, et oma viimastel eluaastatel ja viimastes kirjutistes pöördus Masunaga tagasi shiatsu-teraapia lihtsuse juurde. Masunga leidis, et just lihtsus ja meditatiivsus tagavad shiatsu-teraapia erakordsuse, efektiivsuse, parema tunnetuse ja patsiendi seisundi mõistmise.

11.juulil 2011 asutasid osad sama õppegrupi vilistlased MTÜ Ki-Shiatsu Ühenduse eesmärgiga kaitsta ja tutvustada antud unikaalse teraapia koolkonda, alustada uute terapeutide koolitust ning koondada kõiki ki-shiatsu terapeute.

Kutseõppe alustamine

Aastatel 2012-2013 kutsuti Ki-Shiatsu Ühenduse esindajad osalema riikliku Sihtasutuse Kutsekoda juures toimunuvale loodusterapeutide ümarlauale, kus töötati välja Eestis enim levinud loodusteraapiate kutse- ja hindamisstandardeid. Oli tore, et ka nooruke Ki-Shiatsu auväärsesse seltskonda kohe pääses. See lõi juriidilise ja teoreetilise baasi alustamaks õppeprogrammide koostamist uuteks koolitusteks. Oma külaskäigul Eestis 2012.a. viis Yasutaka Hanamura meiega läbi nn. õpetaja-koolituse. Edasisi ki-shiatsu koolitusi määras ta läbi viima ühingu tegevjuhi Valdo Herzmann’i. Aastal 2014 (seni viimase) toimunud külaskäigu ajal kinnitas ta tehtud otsuseid ning julgustas koolitusega alustama. Samuti andis sensei Yasutaka Valdo’le vabad käed interpreteerida shiatsu-koolitust eestlasele sobivas võtmes.

Koolitusi üritati alustada nii 2015 kui 2016 aastal, kuid mõlemal korral jäi asi katki Ühingust mittesõltunud asjaolude tõttu.
Esimene ligi 3-aastane kutseõppekursus algas sügisel 2017 Jõhvis. 2021 aasta veebruaris lõpetas esimene lend ki-shiatsu terapeute.
Koolitus toimub koostöös Põlistarkuste ja Rahvaravi Kooliga, mille kodulehel on info registreerimise kohta.
Info toimumise kohta on ka fb lehel Ki-Shiatsu Koolitus.