Ki-Shiatsu ja Eesti
Yasutaka Hanamura – Masunaga õpilane ja meie õpetaja
Yasutaka Hanamurast – Masunaga õpilasest – sai esimene Ki-Shiatsu õpetaja Eestis. Ta sattus siia 2005.a. peale pensionile jäämist, olles enne seda kaua aega olnud õpetajaks Prantsusmaal. Yasutaka Hanamura tegeles Prantsusmaal ka oma õpetaja, Shizuto Masunaga raamatute uurimise ja tõlkimisega. 1999. aastal tõlkis ta Masunaga raamatu „Shiatsu ja ida meditsiin” jaapani keelest prantsuse keelde. Hiljuti lõpetas ta raamatu „100 haiguslugu” tõlkimise.
Eestisse kutsus teda Jaanika Monroc, kes oli tema õpilaseks Prantsusmaal. Oma esimesel reisil külastas ta ka Lahemaa Tervisekooli. Kuna Eesti ja eestlased talle väga meeldisid ning kohalik huvi oli suur, siis otsustas ta siin läbi viia kolme-aastase kursuse, käies edaspidi korduvalt Eestis. Jaanika’st sai kursuse tõlk.
Veebruaris 2005 alustas ja kevadel 2008 lõpetas tema kursuse 15 Ki-Shiatsu terapeuti. See oli ainuke koolitus, mille Yasutaka Eestis andis.Kursus toimus nädalaste tsüklitena Lahemaa erinevates paikades. Yasutaka käis sel eesmärgil Jaapanist kohal. Vahepealsetel aegadel praktiseerisime iseseisvalt.
2011 nimetas sensei Y.Hanamura oma järglaseks Eestis Valdo Herzmann’i, kes jätkas shiatsu koolitusi. Yasutaka soovitas nimetada antud õpetus nimega Ki-Shiatsu, et eristada seda Euroopas laialt levinud õpetustest. Aastal 2024 asutas Valdo Eesti Ki-Shiatsu Instituudi.












Lihtsus on oluline
Oma õpetuses pehmendas ja lihtsustas Yasutaka Hanamura oluliselt Masunaga metoodikaid, jättes välja tugevad tehnilised vajutused-venitused ning koondades tähelepanu vaid meridiaanide tasakaalustamisele.
Oma õpetaja sensei Masunaga raamatute tõlkijana teadis Yasutaka rääkida, et oma viimastel eluaastatel ja viimastes kirjutistes pöördus Masunaga tagasi shiatsu-teraapia lihtsuse juurde. Masunga leidis, et just lihtsus ja meditatiivsus tagavad shiatsu-teraapia erakordsuse, efektiivsuse, parema tunnetuse ja patsiendi seisundi mõistmise.
11.juulil 2011 asutasid osad sama õppegrupi vilistlased MTÜ Ki-Shiatsu Ühenduse eesmärgiga kaitsta ja tutvustada antud unikaalse teraapia koolkonda, alustada uute terapeutide koolitust ning koondada kõiki ki-shiatsu terapeute.

Kutseõppe alustamine
Aastatel 2012-2013 kutsuti Ki-Shiatsu Ühenduse esindajad osalema riikliku Sihtasutuse Kutsekoda juures toimunuvale loodusterapeutide ümarlauale, kus töötati välja Eestis enim levinud loodusteraapiate kutse- ja hindamisstandardeid. Oli tore, et ka nooruke Ki-Shiatsu auväärsesse seltskonda kohe pääses. See lõi juriidilise ja teoreetilise baasi alustamaks õppeprogrammide koostamist uuteks koolitusteks. Oma külaskäigul Eestis 2012.a. viis Yasutaka Hanamura meiega läbi nn. õpetaja-koolituse. Edasisi ki-shiatsu koolitusi määras ta läbi viima ühingu tegevjuhi Valdo Herzmann’i. Aastal 2014 (seni viimase) toimunud külaskäigu ajal kinnitas ta tehtud otsuseid ning julgustas koolitusega alustama. Samuti andis sensei Yasutaka Valdo’le vabad käed interpreteerida shiatsu-koolitust eestlasele sobivas võtmes.
Koolitusi üritati alustada nii 2015 kui 2016 aastal, kuid mõlemal korral jäi asi katki Ühingust mittesõltunud asjaolude tõttu.
Esimene ligi 3-aastane kutseõppekursus algas novembris 2017 Jõhvis. Detsembris 2017 lahkus sensei Yasutaka Hanamura elavate kirjast.
2021 aasta veebruaris lõpetas Eesti esimene lend ki-shiatsu terapeute oma kutseõppe kursuse saades ki-shiatsu terapeudi kutsenimetuse.
Koolitusinfo: fb lehel Ki-Shiatsu Koolitus ja kooli kodulehel Eesti Ki-Shiatsu Instuut